Nicnedělání = jako sprosté slovo dnešní doby

Málková kresba - vědma

Máte taky pocit viny, když byste si měly (dnes píšu především k ženám) dát nohy nahoru ve chvíli, kdy je doma celá rodina? Máte pocit, že nejde si jen tak lehnout a nic nedělat? Kdybych si odpoledne vzala do ruky knihu, lehla si s ní na gauč a manžel vedle mě pracoval, tak bych to asi psychicky nezvládla. Ale rozhodla jsem se to změnit.

V článku se dozvíte nejen o výhodách odpočinku, ženských fázích cyklu, ale také přikládám bonus pro snadné rozhodování.

Proč bych si nemohla jen tak odpočinout?

Naše tělo to potřebuje a co víc, když si neodpočineme, tak přeci nemáme sílu do nových projektů a výtvorů.

Moc ráda bych vás podpořila, že není nejdůležitější jen makat a makat…. Stále dokola jako stroje. Jsme lidé, kteří aby něco vytvořili, potřebují naplňovat své základní potřeby. Potřebují se sytit nejen jídlem a informacemi. Když si naopak dáme od toho všeho pauzu, vyrazíme do ticha přírody nebo na krásné architektonické místo, koncert, otevírá se místo pro nové a přichází k nám nápady.

O uměleckých schůzkách jsem již psala v předešlém roce. V tomto článku bych se chtěla zaměřit právě na to nicnedělání. Moc by mě zajímalo, kolikrát do roka si dáte několikadenní nicnedělání? Sama za sebe musím říct, že si to dopřávám dvakrát v roce. Jedno je cca týden vánočního klidu a druhé týden letní dovolené mimo domov. A to je, myslím, málo.

malkova_odpocinek

zdroj: pexels.com

Vzpomeňte si na tyto dny. Máte míň myšlenek? Cítíte se lépe a máte chuť opět tvořit a pustit se do něčeho nového? Většinu roku nám to ale nedochází. Ženeme se dny jako parní lokomotivy, jako bez duše. Chceme po sobě velkou míru kreativity a tvořivosti a kolikrát nic nepřichází. Má múza mě naštěstí ještě dohání, i když kolikrát skoro lítám.

Moc se mi líbila kniha, kterou jsem během letošních Vánoc přečetla – Dělej méně od Kate Northrup. Název zní zvláštně. Obálka knihy na mě vyskočila na internetu. Hned, jak jsem viděla název, věděla jsem, že to je kniha, kterou musím přečíst. Kamarádka mi ji na Vánoce zapůjčila a byla to přesně kniha, kterou jsem v tuto dobu měla číst.

Již dlouhá léta zkoumám ženskou cykličnost a tato kniha je dalším dílkem do celé skládačky cykličnosti. Není především o cykličnosti, ale o tom, že máme dělat jen to nejpodstatnější a mnoho dalšího, abychom právě mohly dělat méně a přitom výsledky byly přinejmenším stejné ne-li lepší.

Když je ta zima

Dostali jsme se do období zimy. V našem prostředí, ve kterém žijeme, příroda kolem nás spí, odpočívá, koření a získává sílu do dalšího bujného období roku. Když budeme respektovat cykly přírody a k tomu se naladíme ještě na naši cykličnost, vše jde mnohem snáz, opravdu. V zimě jsem také více zalezlá, hodně tvořím, ale také více spím. Své tělo cíleně nepřemáhám, nemohu. Vím, že by pak přišla nemoc.

Právě díky tomu, že více reflektujeme předchozí rok, noříme se do hloubky a odpočíváme, mnoho získáváme. Nejen, že si ujasníme, jak předešlý rok proběhl, co chceme dělat stejně a kam chceme směřovat, ale také se otevíráme novým nápadům, novému směřování, novým projektům. My ženy, když nasloucháme vnitřnímu hlasu, nalézáme odpovědi na vše, co potřebujeme vědět.

Chtěla bych vás povzbudit, že toto období nemusí být jen v zimě, můžeme si ho dopřát i během každého našeho menstruačního cyklu. Máme obrovskou výhodu, protože každá z nás od doby dospívání máme nastavený přirozený cyklus, díky kterému během jednoho měsíce může zasít semínka nového projektu, vyšle ho do světa, komunikuje s lidmi, dokončuje ho a kreativně tvoří a nakonec vše vyhodnocuje.

Málková vědma

Má kresba vědmy – první fáze cyklu

Naše malá zima

Nyní propojíme období zimy s naším cyklem. Taková malá zima začíná s prvním dnem naší menstruace. Během prvních dní je opravdu potřeba se zastavit a nic nedělat. Nejlépe ležet. Sama znám, jak je těžké si udělat den s nohama nahoře. Mám malé děti a k tomu psa, který se sám nevyvenčí. V rámci možností to však jde.

Co mi to dá, když nebudu nic dělat?

Svět se nezboří, naopak. Pokud totiž neuděláme stopku a nezastavíme se, nebudeme mít energii do dalšího tvořivého období. Ztrácíme životní sílu už jen tím, že se vysáváme honěním za výsledky. Přitom, kdybychom se zastavily a jen tak byly, nastartoval by se koloběh takový, jaký by měl být.

Ono to zastavení totiž přinese vnitřní vhledy. Když stále něco děláte, tyto vhledy k vám nemají ani šanci promluvit. Stále pracujete a nemáte možnost naslouchat novým nápadům, vhledům, které potřebujete k vyhodnocení svých projektů, či dalších oblastí života.

Necháme-li si prostor pro vnitřní komunikaci, ohromně se obohacujeme. Může k nám také přijít nový nápad a hlavně načerpáme energii do celého měsíce. Po našich zapouzdřených dnech přichází fáze, kdy jdeme do světa, zaséváme semínka nových projektů, něco rozjíždíme a především je to nejaktivnější období celého cyklu. Stejně jako to má příroda. Proto se na to musíme dostatečně připravit.

Karty 4 žen

Připravuji karty 4 žen našeho cyklu, které si budete moci koupit.

Jsou velmi vhodné, pokud byste potřebovaly podpořit některou ze svých fází. Vystavte si ji pak a mějte ji na očích.

Málková - proces tvorby karet cyklické ženy

Málková – proces tvorby karet cyklické ženy

Bonusová technika rozhodování

Již jsem tu psala o naší schopnosti naslouchání vnitřnímu hlasu. Měla bych k tomu ještě velmi příhodnou techniku, kterou používá Kate v již zmiňované knize. Je to způsob, jak se můžeme rozhodovat, aniž bychom potřebovaly slyšet názory dalších lidí. Také nám vše hodně urychlí. Možná ho už používáte a není to pro vás žádná novinka a možná ne.

Váš nejlepší pomocník je vaše tělo. Když se ho na cokoliv zeptáte, dá vám odpověď. Když se naučíme naslouchat náznakům našeho těla v důležitých situacích, hodně nám může usnadnit život. Když se naše tělo sevřelo a hlásilo, že to není správná cesta, můžeme mu naslouchat a nedojdeme pak do nevhodné situace.

Jak na to

  • Najděte si klidné místo
  • Zklidněte tělo i mysl a vnímejte své tělo
  • Položte otázku, aby odpověď byla ano nebo ne (Většinou je dobré pro začátek si udělat zkušební dvě otázky. Jednu třeba položit, jestli se jmenujete, jak se jmenujete a vnímat, co se děje s tělem. Pro odpověď ANO mám většinou pocit otevření a směr nahoru. Poté si položte druhou jasně položenou otázku, kdy víte, že to tak není. Negativní odpověď většinou vyvolá stažení nebo i jiné tělesné příznaky.)
  • Když máte vyzkoušeno, můžete začít pokládat otázky, na které nevíte odpovědi. Nemusíte rovnou zkoušet rozhodovat důležité věci. Je potřeba trénovat vlastní citlivost.
  • Také ráda používám rozhodování těla pro směr mé procházky se psem. Často se ocitnu na jiném místě, kde jsem dlouho nebyla. Zažiju příjemně strávený čas a bořím tím také své stereotypy.

Ať už čtete tento článek v kterémkoliv období roku, nebojte se dát si nohy nahoru kdykoliv to potřebujete, kdykoliv vaše tělo vysílá signály stop. Udělejte to dřív, než bude pozdě.

Míša

Líbí se vám akvarel? Můžete se do jeho prozkoumávání pustit se mnou v 3 denní kurz akvarelu, který je pro úplné začátečníky, ale inspiraci v  něm mohou nalézt i pokročilejší malíři.

 

Michaela Málková
Jsem ilustrátorka a výtvarnice a miluji kouzlení s barvami a fantazií.  Ke své tvorbě používám hlavně kresbu a akvarel, které také učím na svých kurzech.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů