Jak se u nás zabydleli draci

malkova_drak

Ráda si pročítám články na jiných stránkách, kde autoři ilustrací píšou své postupy. Proto jsem se rozhodla, že se s vámi také podělím o moji práci. Tentokrát to bude o zrození nového draka.

Kde se u nás vzali draci?

Když jsem si na titulní stranu webovek nakreslila draka, uvědomila jsem si, že ti draci se nám doma opravdu zabydleli. Začalo to u našich dětí. Syn se zamiloval do Bezzubky. A po pár letech se zamilovala mladší Vendulka do Bílé Běsky. Když chce na záchod, tak musí letět jako Bílá Běska… Je to u nás jako v pohádce, tedy alespoň co se týče postav.

jak vycvičit draky

zdroj – https://www.pngitem.com/

Můj manžel už pár let sleduje, čte a poslouchá příběhy o dracích. Tedy nejen o nich, ale často se v příbězích objevují.zradcuv_mesic_2

A jak jsem k drakům přišla já?

Jak jinak než při tanci. Jednou jsem si byla zatančit u Alenky Ajši Jouklové (www.esencezivota.cz). Doma jsem na Kubu (syna) zuřila jako ďas, a tak jsem se šla na tancování uklidnit. Když jsem se ponořila do sebe, spatřila jsem draka. Došlo mi, že jsem to já. Měla jsem šanci se se svou dračí podstatou smířit. Vznikl tak obrázek žena s drakem. V té době jsem nemohla moc tvořit a hodně mě to ničilo. Má nevyjádřená podstata vyvěrala nesprávným směrem.

Jak přišel nápad

A teď už k novému drakovi z úvodní strany webovek. Podíváme se, jak běžně postupuji. Celý proces trvá většinou několik dní. Zatím dělám po malých chvilkách, proto se práce natahuje a natahuje.

Na titulní stránce jsem chtěla mít obrázek, který návštěvníky přivítá a řekne něco o mě. Proběhlo focení (děkuji mamce Ivě Peterkové). Když jsem se pak probírala fotkami, vybrala jsem tu pravou velmi rychle. Vyjadřovala přesně tu komunikaci, kterou jsem na stránkách chtěla mít.

Foto s odstraněným pozadím

Foto s odstraněným pozadím

Jednu polovinu titulního obrázku jsem měla. Fotku jsem upravila ve Photoshopu a chytala nápady, čím ji doplnit. Netrvalo to ani dlouho a měla jsem jasno, že fotku doplní můj drak „alias má kreativita“.

První byly skici…

Jak už to bývá, první skica byla nejlepší. Často člověk kreslí a přemýšlí o mnoha variantách. Před časem jsem četla článek, kde psali, že nejlepší stejně bývá první nápad. Zbytkem se asi už jen ujišťujeme, že je to to pravé. Skicu jsem jen trochu upravila a mohla jsem se pustit do finální kresby.

skica

Začínám většinou pastelkami. Můj muž nevěřil, že je možné využít všechny odstíny, které mám v sadě pastelek. Existují však i větší sady. Když se ale pustíte do ilustrací, kdy kombinujete pastelky s akvarelem jako já, tak si s 24 pastelkami nevystačíte. Jsem šťastná, že jsem si dovolila investovat do svých potřeb. Ilustrace se od té doby hodně posunuly.

Základní kresbu dělám tělovou barvou, abych na ní pak mohla vrstvit jiné barvy a základní kresba následně nerušila. Další kresebné úpravy dělám až po použití akvarelů.

Drak s prvním vytažením pastelkami

Pracuji s mnoha vrstvami, což znamená dlouhé prostoje. Můžete si občas pomoci fénem. Někdy však ani toto není možné použít. Využijte čas třeba na nějakou jinou práci.

Když mám barvy nanesené, pouštím se do obrázku několika tóny pastelek, kterými vytáhnu kresbu. Zvýrazním tím stíny a domodeluji, co je potřeba. Občas se několikrát vracím k akvarelu a opět k pastelkám, než je obraz hotový.

Občas dělám drobnější kresby, které dávám pouze na můj profil na Facebooku – Žij svou tvořivost. Můžete se na něj podívat tudy.

Na závěr přichází zapeklité skenování.

Nejlépe se upravuje obraz vyfocený foťákem. K tomu ale musí být dobré světelné podmínky. Většinou je nelze použít pro tištěnou verzi, ale pro malé náhledy je to ideální postup. Pokud nemohu fotit a musím skenovat, tak přichází další dlouhý čas strávený u počítače. Není snad možné naskenovat obrázek tak, aby výsledný obraz byl v digitální formě takový jako originál. Vždy se barvy nějakým způsobem pozmění. Nezbývá než věnovat čas úpravám a opět dát barevnou paletu do pořádku. Občas se stane, že je potřeba udělat drobné retuše. A je hotovo.

Doufám, že se vám článek líbil. Určitě v takových budu pokračovat.

Míša

Michaela Málková
Jsem ilustrátorka a výtvarnice a miluji kouzlení s barvami a fantazií.  Ke své tvorbě používám hlavně kresbu a akvarel, které také učím na svých kurzech.
Komentáře
 1. Ajša napsal:

  Milá Míšo, jsi krásná bytost naplněná tvořivostí až pookraj.
  Tvé články jsou laskavé a zábavné.
  Ze tvých obrázků cítím nádhernou energii a radost ze života.
  Moc ti fandím v rozvíjení ženy bohyně i umělkyně.

  Ajša

  • Milá Ajšo, moc děkuji za krásná slova. Dřív jsem vše takto neměla a jsem moc ráda, že jsem kde jsem a mohu tvořit. Protože to je opravdu má vášeň a radost.
   Těším se na viděnou při tanci

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů