Jak napnout papír a nezešílet

Napínání papíru

Kolikrát se mi stalo, že jsem si jen tak do skicáku něco nakreslila a pak použila akvarelové barvy, díky nimž se papír celý zkroutil. Výsledná malba by byla skvělá, jenže pokroucený a nekvalitní papír celý dojem poničil. Stalo se vám to také? Pocit zoufalství, že se vám něco povede a nedá se to nikde prezentovat? Jsou možnosti, jak to napravit. Avšak není to ideální. Pokud se však chystáte malovat, moc bych vám doporučila papír rovnou napnout.

Proč je napínání dobré?

Když malujete akvarel a používáte běžně namočený štětec, papír má silnou tendenci se kroutit. Je to jeho přirozenost. Výjimku tvoří papíry vysoké gramáže okolo 600gr/m2. Ještě poznamenám, že pokud neděláte nějaké experimenty, nemá smysl používat běžnou čtvrtku. Určitě bych vždy volila papíry určené přímo na akvarel.

Jak jsem se naučila napínat

Napínání papíru je velký oříšek. Pokud chcete jít tradiční cestou napínání papíru na dřevěnou desku pomocí papírových pásků (papírové lepenky), zde si můžete přečíst návod, který se mi do paměti nepříjemně vyryl na vysoké škole. Zato ho rozhodně nezapomenu!

Na střední výtvarné škole jsem se naučila jistý postup, který nebyl stoprocentní. S ním jsem si vystačila do chvíle, než jsem byla na magisterském studiu a měla jsem napínat formát A1. Představte si tu velkou plachtu, která se může zkroutit, lepenky, které se odchlípnou, a tím se papír opět zkroutí.

Napínání papíru

Napínání papíru

Nebyla jsem si jistá v kramflecích a požádala našeho vedoucího, aby mi poradil. Ten na mě zíral, jak jsem mohla projít všemi těmi školami a neumím napínat papír! Zřejmě nepochopil, že jsem myslela pouze takto velký formát. Nedalo se nic dělat a musel mi celý proces ukázat a veledůležitě mi vše vysvětlit. Dobrá. Už vím, jak na to…

Vezměte si, jak nás od mala takové přístupy formují, zvlášť, když máme autority dané hodně vysoko nad sebou. Mě samotné to postupně hodně zavřelo cestu k fantazii a vlastní sebedůvěře. V životě jsem však měla šanci nalézt cestu k sobě a otevřela jsem opět svou velkou fantazii a dokážu se na sebe naladit. Pokud s výtvarným procesem máte stále trochu problém, může vám být pomocí jednoduché naladění.

A teď zpět k napínání… Myslíte, že tento způsob napínání je ten nejlepší? Omyl. Mnohokrát jsem takto napínala papír a skoro vždy se papírová páska někde odchlípne. Mám na vše své vychytávky, ale určitě pochopíte, že mě takto pracovat nebaví. Většinou se papír nezkroutí, ale úplně jistá bych si ve všech případech nebyla.

Mám kouzelné destičky, které mě zachraňují… ale o tom až jako třešnička na dortu, napíšu nakonec.

Co potřebujete:

 • Akvarelový papír
 • Hnědou papírovou lepenku
 • Dřevěnou desku větší velikosti, než je formát papíru
 • Ručník
 • Malou mističku s vodou
 • Houbičku
 • Knihařskou kostici
 • Čistý hadřík

Nyní se už pustíme do napínání.

Návod krok za krokem:

 • Pokud potřebujete, upravte formát papíru.
 • Připravte si papírové pásky ve správné délce, dřevěnou destičku a malou mističku s vodou (v té následně budete máčet papírové pásky).
Napínání papíru

Připravené pomůcky k napínání papíru

 • Namočte papír – buď v lavůrku nebo větší formáty ve vaně. Stačí chvíle, aby se papír promočil.
 • Připravte si ručník.
 • Opatrně papír vyjměte za růžek a položte ho na ručník, kterým ho také přikryjete.
Papír položte na ručník

Papír položte na ručník

 • Chvilku ho v ručníku nechte.
Ručníkem papír vysušte

Ručníkem papír vysušte

 • Papír přeneste na dřevěnou desku. V tuto chvíli se začne tempo zrychlovat. Aby vše dopadlo dobře, je potřeba od tohoto procesu neodcházet.
Připravený papír na desce

Připravený papír na desce

 • Postup pro všechny strany stejný – namočíte pásku v mističce, rychle jemně přejedete na dřevěné desce pásku houbičkou (z lepivé strany) a přiložíte na papír tak, aby větší část byla přilepená k desce.
Napínání papíru

Připravené pomůcky k napínání papíru

 • Vezměte knihařskou kostku (v nouzi postačí jen samotný hadřík a vlastní ruce) a precizně přihlaďte lepenku k papíru a podložce. Zarýhněte záhyb a ještě lepenku přejeďte hadříkem, aby se vysušila přebytečná voda a pěkně se lepenka přilepila.
Kosticí přihladit papír

Kosticí přihladit papír

 • Tento proces zopakujte na všech zbývajících stranách. Je dobré papír přihladit do stran, aby se vyrovnal a nevznikly po vyschnutí vlny.
 • Když máte vše hotové, ještě dohlazujte lepenku a hlídejte, aby se nikde neodlepovala.
Hlazení kosticí lepenky

Hlazení kosticí lepenky

 • Proces vysoušení trvá i několik hodin. Lepenku tak dlouho hlídat nemusíte. To asi jen první hodinu.
 • Když se neodvratně na nějakém místě páska odlepí a papír máte už vysušený, je potřeba místo zajistit jakoukoliv rýžovou páskou. Tu mám nejraději, protože dobře drží a přitom se krásně odstraní a nepoškodí papír.
Přelepení papíru rýžovou páskou

Přelepení rýžovou páskou

Přeji mnoho štěstí!

Bonus na závěr

Jsou ještě další možnosti, jak se vypořádat s napínáním papíru. Protože jsem napínala papíry poměrně často, zkusila jsem hledat možnosti, jak proces zlepšit. Na jedněch stránkách jsem viděla nadějnou fotku, a tak jsem se pídila a nakonec jsem nalezla skvělý napínák.

Je více možností. Představím vám tu, kterou jsem si vybrala já. Mám moc šikovného muže! Ten mi vyrobil několik destiček na nejčastěji používané formáty. A tak když mám běžný formát papíru, napínám ho na dřevěnou destičku s lištami, které se upínají šroubkama k podložce.

Dřevěná rámeček - napínák papírů

Dřevěná rámeček s lištami – napínák papírů

Celý proces je podobný, jen ve chvíli, kdy přicházíte k páskám, já pokládám lišty a postupně šroubuji. Papír se nádherně vypne a nikde se nic NEODLEPUJE! A ještě to nádherně vypadá. Destička se dá vyrobit třeba z plexiskla. Tudíž by i řemeslník jednoduše uřízl destičky. Lišty můžou být z různých materiálů, třeba i kovové. Záleží, co máte.

Na závěr

Sama maluji nejčastěji akvarelem a moc mě baví si s barvami hrát, zkoumat jejich vztahy a ladění. Můžete se do prozkoumávání akvarelu pustit se mnou v 3 denní kurz akvarelu, který je pro úplné začátečníky, ale inspiraci v  něm mohou nalézt i pokročilejší malíři.

A co dál? Nalaďte se na svou práci a můžete se ponořit do tvorby.

Přeji mnoho radosti ve vašem tvoření!

Míša

Michaela Málková
Jsem ilustrátorka a výtvarnice a miluji kouzlení s barvami a fantazií.  Ke své tvorbě používám hlavně kresbu a akvarel, které také učím na svých kurzech.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů