Jak mi piráti pomohli s rodičovstvím

Pirátská zpráva

Máte děti, které nechcete stále komandovat, ale byli byste rádi, kdyby dělaly své „povinnosti“ samy od sebe? Stále jsem si říkala, ono to nějak jít musí. Jiné maminky na to také přišly, proč bych na to nepřišla já?!

Po covidové uzavírce školek jsem se moc těšila, až bude starší syn Kuba chodit alespoň na tři dny do školky a doma budu už jen s dvouletou dcerou Vendulkou.

Školky se tedy spustily a se slávou tam Kubík nastoupil. Jenže co se nestalo. Pauza byla dlouhá a Kuba si opět odvykl. Najednou mi každý večer začal říkat, že tam nechce chodit a také se objevilo mnoho výmluv, které by mu umožnily zůstat doma.

Bylo mi jasné, že se problému musíme postavit čelem. Probírali jsme se společně vším, co Kubovi přišlo jako nepřekonatelný strašák, kvůli kterému nechtěl jít další den do školky.

Začala jsem také kreslit malé obrázky se vzkazem, které jsem Kubovi dávala do krabičky se svačinou. Říkala jsem si, že když se bude těšit na tyto malé dárečky, třeba mu to situaci pomůže zvládnout.

vzkaz do krabičky

Vzkaz do krabičky

Netrvalo dlouho a našel se kámen úrazu, kvůli kterému Kuba nechtěl chodit do školky. Nepodařilo se vyřešit příčinu, ale stále pomáhám Kubovi vyrovnat se se situací a překonat nepříjemnosti, které se dějí v životě. Myslím, že to přijal a snáší vše lépe. Večer před spaním už nepřicházejí dlouhé debaty, proč by zítra nemusel do školky nastoupit.

Plán byl jasný…

Ke dni dětí jsem měla v plánu dětem připravit poklad. Chtěla jsem si dát předstih, abych opět narychlo nekreslila mapu pokladu v den D. Proto jsem místo podpůrných obrázků začala vkládat do krabičky pirátské vzkazy již na konci dubna.

Děti poklady milují, a tak jsem se vybičovala a začala tvořit příběh pirátů. Často jsem sice vzkazy dělala v noci před spaním nebo ještě ráno než děti vstaly, ale stálo to za to. Určitě bych chtěla mít obrázky vyšperkované a vše 100% vyladěné, ale to bych musela dělat vše s velkým předstihem.

pirát Michaela Málková

Toto není jedna z mých reprezentativních fotek, ale synovi to vytknout nemůžu. Foťák byl nastavený na úplně jiné světlo, proč ale být vždy a všude nejkrásnější a dokonalí. Proč bychom si nemohli jen tak hrát a být spolu bez dokonalosti.

I tento přístup má své kouzlo. Děti naprosto uvěřily, že dostávají dopisy od pirátů a každý den se těšily, jestli nenajdou někde nový vzkaz. Kdyby byly vzkazy tištěné, nebylo by to ono. Bylo by jasné, že vše dělám já.

O existenci pirátů děti přesvědčila především láhev se vzkazem. Nejdříve Kuba dostal vzkaz, že po vodě připlave lahev a až za několik dní ji opravdu našel. A protože má Kuba školku hned u řeky, hlídal lahev pro jistotu uprostřed řeky. Průvodkyně ve školce z Kuby asi nebyly moc nadšené, že ho tam musely stále hlídat.

Od té doby bylo jasné, že piráti existují a nikdo mu to už nevyvrátil. Dál jsme pokračovali s různými vzkazy, šiframi, díky nimž se dostali k dílkům mapy a nakonec byl i vytoužený poklad.

Lepení mapy

Lepení mapy

Jak se nám povedlo zapojit povinnosti do našeho denního života

Teď ale zpět k počáteční otázce o povinnostech dětí. Bylo to někdy začátkem května, kdy jsem si vzpomněla na odložené kartičky činností, které jsem tvořila už před lety. Nedokázala jsem je ale vůbec začlenit a používat tak, aby plnily účel. Hledala jsem, jak s nimi pracovat a našla způsob.

K tomu jsem se opět pustila do čtení knihy o komunikaci s dětmi. To vše mi pomohlo, abych zapeklité denní dohadování a přemlouvání začala přeměňovat ve fungující domácnost.

denní činnosti v akci

Prozatimní denní činnosti v akci

Piráti se úplně nabízeli, abych je využila pro dobro věci. Proto dětem zadali úkol a bylo. Každý den se snažíme přidávat nové kartičky. Vše by šlo rychleji, kdybych měla kartičky pro denní činnosti nakreslené. Starých kartiček mám málo. Tento nápad však vznikl až v průběhu a musela jsem vše dělat operativně.

Kartičky dokresluji a těším se, až bude vše hotové a budu je moct nabídnout i do světa. O všem vás včas budu informovat.

denní činnosti

Denní činnosti

Dopřejte si cestu za pokladem

Jak málo stačilo. Naše dny se obohatily a stejně jako já, můžete při přípravě zpráv zapojit věci, které od dětí potřebujete. Nemyslím si, že by bylo vhodné používat postavy z bojovek a her jako donucovací prostředek. Mnohem lepší je, když děti pracují pro sebe. Je ale potřeba děti takto nastavit a důsledně s tím pracovat.

Chtěla bych doporučit všem ostýchavcům, kteří by chtěli pro své děti také něco připravit, aby se nebáli a šli do toho. Ono přeci nejde jen o dokonalé obrázky a super promakané šifry. Zvlášť u malých dětí stačí jednoduché úkoly.

Kdyby vám přišlo, že nezvládáte kreslit, tak vás ujišťuji, že jednoduché obrázky nakreslí opravdu každý, a když k tomu všemu připojíte škrabopis, děti už nebudou pochybovat o autorství pirátů.

Ke kreativitě vám jistě pomůže můj jednoduchý návod. Takže pokud ho ještě nemáte, vřele doporučuji si ho stáhnout.

Dnes se s vámi loučím

Míša alias Jack Rudovous

Máte rádi akvarel? Mám pro vás malý dárek zdarma. Jedná se o 3 denní kurz akvarelu, který je pro úplné začátečníky, ale inspiraci v  něm mohou nalézt i pokročilejší malíři.

Michaela Málková
Jsem ilustrátorka a výtvarnice a miluji kouzlení s barvami a fantazií.  Ke své tvorbě používám hlavně kresbu a akvarel, které také učím na svých kurzech.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů