Podzimní kurzy už od října >
Kolikrát se mi stalo, že jsem si jen tak do skicáku něco nakreslila a pak použila akvarelové barvy, díky nimž se papír celý zkroutil. Výsledná malba by byla skvělá, jenže pokroucený a nekvalitní papír celý dojem poničil. Stalo se vám to také? Pocit zoufalství, že se vám něco povede a nedá se to nikde prezentovat? Jsou možnosti, jak to napravit. Avšak není to ideální. Pokud se však chystáte malovat, moc bych vám doporučila papír rovnou napnout.
Když malujete akvarel a používáte běžně namočený štětec, papír má silnou tendenci se kroutit. Je to jeho přirozenost. Výjimku tvoří papíry vysoké gramáže okolo 600gr/m2. Ještě poznamenám, že pokud neděláte nějaké experimenty, nemá smysl používat běžnou čtvrtku. Určitě bych vždy volila papíry určené přímo na akvarel.
Napínání papíru je velký oříšek. Pokud chcete jít tradiční cestou napínání papíru na dřevěnou desku pomocí papírových pásků (papírové lepenky), zde si můžete přečíst návod, který se mi do paměti nepříjemně vyryl na vysoké škole. Zato ho rozhodně nezapomenu!
Na střední výtvarné škole jsem se naučila jistý postup, který nebyl stoprocentní. S ním jsem si vystačila do chvíle, než jsem byla na magisterském studiu a měla jsem napínat formát A1. Představte si tu velkou plachtu, která se může zkroutit, lepenky, které se odchlípnou, a tím se papír opět zkroutí.
Nebyla jsem si jistá v kramflecích a požádala našeho vedoucího, aby mi poradil. Ten na mě zíral, jak jsem mohla projít všemi těmi školami a neumím napínat papír! Zřejmě nepochopil, že jsem myslela pouze takto velký formát. Nedalo se nic dělat a musel mi celý proces ukázat a veledůležitě mi vše vysvětlit. Dobrá. Už vím, jak na to…
Vezměte si, jak nás od mala takové přístupy formují, zvlášť, když máme autority dané hodně vysoko nad sebou. Mě samotné to postupně hodně zavřelo cestu k fantazii a vlastní sebedůvěře. V životě jsem však měla šanci nalézt cestu k sobě a otevřela jsem opět svou velkou fantazii a dokážu se na sebe naladit. Pokud s výtvarným procesem máte stále trochu problém, může vám být pomocí jednoduché naladění.
A teď zpět k napínání… Myslíte, že tento způsob napínání je ten nejlepší? Omyl. Mnohokrát jsem takto napínala papír a skoro vždy se papírová páska někde odchlípne. Mám na vše své vychytávky, ale určitě pochopíte, že mě takto pracovat nebaví. Většinou se papír nezkroutí, ale úplně jistá bych si ve všech případech nebyla.
Mám kouzelné destičky, které mě zachraňují… ale o tom až jako třešnička na dortu, napíšu nakonec.
Co potřebujete:
Nyní se už pustíme do napínání.
Návod krok za krokem:
Přeji mnoho štěstí!
Jsou ještě další možnosti, jak se vypořádat s napínáním papíru. Protože jsem napínala papíry poměrně často, zkusila jsem hledat možnosti, jak proces zlepšit. Na jedněch stránkách jsem viděla nadějnou fotku, a tak jsem se pídila a nakonec jsem nalezla skvělý napínák.
Je více možností. Představím vám tu, kterou jsem si vybrala já. Mám moc šikovného muže! Ten mi vyrobil několik destiček na nejčastěji používané formáty. A tak když mám běžný formát papíru, napínám ho na dřevěnou destičku s lištami, které se upínají šroubkama k podložce.
Celý proces je podobný, jen ve chvíli, kdy přicházíte k páskám, já pokládám lišty a postupně šroubuji. Papír se nádherně vypne a nikde se nic NEODLEPUJE! A ještě to nádherně vypadá. Destička se dá vyrobit třeba z plexiskla. Tudíž by i řemeslník jednoduše uřízl destičky. Lišty můžou být z různých materiálů, třeba i kovové. Záleží, co máte.
Sama maluji nejčastěji akvarelem a moc mě baví si s barvami hrát, zkoumat jejich vztahy a ladění. Můžete se do prozkoumávání akvarelu pustit se mnou v 3 denní kurz akvarelu, který je pro úplné začátečníky, ale inspiraci v něm mohou nalézt i pokročilejší malíři.
A co dál? Nalaďte se na svou práci a můžete se ponořit do tvorby.
Přeji mnoho radosti ve vašem tvoření!
Míša