1. modul

Pojďme se do akvarelu ponořit a důkladně se s ním seznámit.

Úvod

Akvarel miluji a žádná jiná technika mě zatím tolik neokouzlila natolik jako právě on. Už od střední školy vlastním jedny akvarelové barvy, které akorát doplňuji jednotlivými barvami. Zkoušela jsem mnoho technik malby, ale žádná mi nesedla tolik jako právě akvarel.

Je to jedna z krásných technik, u níž můžete relaxovat, vytvářet obrazy pro sebe nebo třeba se pustit do malých dárečků pro své známé a přátele.

Ať už máte zkušenosti jakékoliv, chtěla bych vám během kurzu poskytnout co nejvíce informací o této technice, aby pro vás tvorba byla opravdová radost a nemusely vás trápit zapeklitosti, kterými jsem si musela projít sama.

Přistupujte k této technice svobodně a s radostí, vyloženě si o to žádá. Není potřeba se do začátku stresovat mistrovskými díly jiných umělců. Malujte pro svou radost a jestli se zlepšíte natolik, že své výtvory budete chtít někomu ukázat, je to skvělý pokrok. Klidně studujte díla lepších a učte se od nich. Na tom není nic špatného.

V kurzu se také nebudeme porovnávat. Jsme na jedné lodi a snažíme se všichni o maximální výsledky (takové jakých chceme dosáhnout). Uvidíte různé přístupy, úhly pohledu a zručnosti. To mi vždy přijde velmi přínosné.

Na vás je vypnout kritika ve své hlavě a jen pojmenovávat sami pro sebe - toto je zajímavě namalované, tato barva se mi líbí (i kdyby vám celek nepřišel tak dobrý, i jedna čára může být zajímavá). Můžete udělat i spoustu chyb, ze kterých budete nešťastní. To přeci nevadí. Z každé chyby se můžete poučit. Vzít to jako učební materiál pro vaše další malování.

Technika akvarelu

Akvarelové barvy jsou vodou ředitelné barvy, které se dají rozmývat. Nejsou krycí a díky jejich průhlednosti můžete barvy přes sebe vrstvit, čímž získáme velkou bohatost. Pokud zvolíme podkladový papír čistě bílý, tak i výsledná malba bude více zářit, protože vezme jas papíru. Dá se použít i tónovaný papír, ale musíte počítat, že se všechny barvy díky tomu zabarví do barvy podkladového papíru.

K akvarelu lze přistupovat různými přístupy. Můžete barvy do sebe zapíjet, malovat expresivně, experimentovat nebo pracovat pečlivě, promyšleně, kdy vrstvíte jednu barvu přes druhou až po zaschnutí každé jednotlivé vrstvy.

Pro akvarel je velice specifické to, že bílou barvu se snažíme dodávat minimálně. Pro míchání ji nepoužíváme vůbec, to je pak spíše kvaš. Bílou barvu tedy získáme tak, že místo necháme nepomalované a zůstane bílá barva papíru. Docílíme toho buď vynecháním daného místa při malování nebo maskovací kapalinou, která místo překryje a pod ní se nedostane barva.

Bílá barva v akvarelu

Napínání papíru

Jako první se naučíme napínat papír. U mě na kurzech je to základ, bez kterého nikdo nemůže ode mě odejít. Lepší si napnout papír a příjemně malovat, než aby se vám papír kroutil pod štětcem a dělal lavory.

Jsou samozřejmě různé možnosti napínání a i na to se podíváme.

Návod na napínání papíru máte ve videu níže.

Pomůcky:

  • dřevěná destička
    akvarelový papír
    lavor/vana
    ručník
    hnědá papírová lepící páska
    hadřík
    houbička
    mistička s čistou vodou
    knihařská kostice/lžíce
  • perořízek - řezák
    žlutá páska/rýžová washi páska (na přichycení papíru, kdyby se páska někde nechytila)

Kdo by si chtěl návod raději přečíst - můžete si ho přečíst zde.

Poslední možnost je si namočit papír z jedné strany. Tou si to položíte na hladký stůl či podložku a mokrou houbou či širokým štětcem natřete suchou stranu a tím papír přitlačíte k podložce. Maluje se poté rovnou do mokrého a na nic se nečeká. Samozřejmě se papír v průběhu trochu začne kroutit.

Vypnout zkroucený papír dodatečně je asi nejjednodušší tak, že si ho sprejem z rubové strany navlhčíte, dáte mezi čisté papíry a pod štos knih. Po půl hodině měníte proklady a zopakujete třeba 2x. Pod knihami necháte do druhého dne.

Co s páskou po domalování?

Když máte domalováno a dobře proschlou malbu, tak můžete odříznout perořízkem/řezákem obrázek v místě, kde končí papír. Následně podle pravítka zarovnat papír a odříznout hnědou pásku. Ta se nedá odlepit.

Napnutý obrázek

Jak pracovat s akvarelem

Pokud jste se mnou v minikurzu tento základ neprošly, tak doporučuji video nepřeskočit. A hlavně si vše podle něj vyzkoušet.

Chyby v akvarelu

Velice zajímavou kapitolou je i tato. Není totiž jednoznačné co je a co není chyba. Určitě i tyto možnosti lze využít v praxi při malování. Ukazuji spíš, jak třeba některým nechtěným případům předejít.

Oživení barev

Před samotným malováním můžete tzv. „oživit barvy“ postříkáním vodou z rozprašovače. Není to nutné, ale někomu to může vyhovovat. Já to nedělám, ale klidně to dělejte 😉

Práce s maskovací kapalinou

Maskovací kapalina je skvělá věc. Ale když nebudete vědět, jak ji správně používat, tak vám pěkně zaneřádí štětce. Ve videu je voda s jarem či mýdlem. Často ale jen kápnu jar či mýdlo na štětec a poté lehce otřu o hadřík.

Maskovací kapalinu využijete na vykrytí bílých míst buď jemných čar, teček apod. či větších ploch se složitým pozadím.

Na maskovací kapalinu se dá použít štětec, pero vytahovací přímkové (toto jsem nezkoušela, ale čekala bych dobré výsledky), perko s násadkou (mě to třeba nefunguje, ale rozhodně jsem viděla velice dobré výsledky - jde jen asi o správnou kombinaci perka a maskovací kapaliny), párátka apod.

Hlavní úkol

Hlavní úkol bude sloužit pro seznámení s různými technikami. Aby to nebyl jen ledajaký nudný vzorník, vymyslela jsem pro vás motiv, který si můžete uzpůsobit podle svého.

Pomůcky navíc:

maskovací kapalina
sůl
potravinářská fólie/igelitový sáček

 

Vyzkoušíte si techniky:

1. Vrstvení „mokrého na suchý“

2. Rozpíjení „mokrý do mokrého“

3. Maskovací kapalina

4. Vrstvení „negativní prostor“

5. Barva posypaná solí

6. Potravinářská fólie přilepená na mokrou barvu

 

1. díl

2. díl

Bonusová lekce

Vyzkoušeli jste si několik technik. Nyní si můžete na malovat vrstvení pomocí maskovací kapaliny. 

Většinou je toto vrstvení zábavné a mé studentky lekce s maskovací kapalinou baví. Doufám tedy, že bude bavit i vás. 

Dávejte jen pozor na výběr papíru a opravdu bych doporučila pořídit si papír s příměsí bavlny, aby se vám nepotrhal, jako nakonec i mě. První zkouška dopadla dobře, ale po těch vrstvách to nakonec stejně papír nevydržel a poničil se.

Pro tento úkol si nechte hodně času a nebo rovnou mezitím můžete dělat drobné domácí práce :D. Je to opravdu zdlouhavější technika.

Začínáme malovat a vrstvit maskovací kapalinu.

2. vrstva malby a vrstvení maskovací kapaliny.

3. vrstva malby a vrstvení maskovací kapaliny.

Poslední dokončení a odstranění maskovací kapaliny.

Domácí úkol

Nevím, jestli je to správně nazvané, protože jste stále doma při malování.

Abyste malovaly opravdu pravidelně, tak ode mě máte domácí úkol, který nám ukažte ve FB skupině.

Zadání:

Namalujte obrázek dle vlastního výběru technikou, která vás nejvíce zaujala. 

Máte jakýkoli dotaz? Nebojte se napsat do FB skupiny nebo mi napište na email: michaela@michaelamalkova.cz. Je dost možné, že vám ale neodpovím hned. Není to v mých možnostech.